Zinātnes centrs

Zinātnes centra pamatekspozīcija veltīta šobrīd ļoti aktuālam tematam - klimata pārmaiņām. Ekspozīcija sadalīta piecās tematiskās zonās, lai mūsu apmeklētāji interaktīvā veidā apgūtu klimata pārmaiņas no to rašanās iemesliem līdz pat iespējām pielāgoties pārmaiņām un mazināt cilvēka negatīvo pēdu šajās norisēs.

KLIMATA PĀRMAIŅAS: VAI TĀS NOTIEK?
1. SIA "OliRiki" koka labirints Vai esi pietiekami uzmanīgs un pacietīgs, lai izietu šo labirintu bez kļūdām?
2. "Izglāb pasauli!" Šī spēle Tev dod iespēju ar domu spēku kontrolēt pasaules vidējo temperatūru! Pasaules nākotne ir Tavās rokās - noskaidro, vai Tavos spēkos ir to izglābt?
3. "Klimata novērošana" Kļūsti par pētnieku, palaižot virtuālajā kosmosā savu satelītu, kas novēros klimatu un dabas norises uz Zemes.
4. "Zaļā avīze" Vai vēlies, lai Tavs viedoklis par klimata pārmaiņām tiktu publicēts? Atbildi uz dažiem jautājumiem, nofotografējies un nosūti Zaļo Avīzi uz savu e-pastu! No avīzes Tu varēsi uzzināt, kā mēra klimata pārmaiņas, kādi ir klimata pārmaiņu iemesli un sekas, kā arī noskaidrot, kā var pielāgoties pārmaiņām un vai tās ir novēršamas.

KLIMATA PĀRMAIŅAS: IEMESLI
5. "Pacel piesārņojumu" Stendā vari iepazīties ar pasaules valstu radīto siltumnīcefektu izraisošo gāzu apjomu. Šeit iespējams salīdzināt, kuras valstis ir “zaļākas” - absorbē vairāk siltumnīcefektu izraisošo gāzu kā saražo, un kuras valstis “nav tik zaļas” - saražo vairāk gāzu kā absorbē.
6. "Automašīnu radītais CO2" Atrisinot tangrama noslēpumu, Tu uzzināsi, cik koku nepieciešams iestādīt, lai tiktu absorbēts vienas automašīnas radītais COpiesārņojums.
7. "Transports un CO2" Salīdzini dažādu transporta līdzekļu radīto CO2 izmešu daudzumu. Vai varēsi to pacelt?
8. "Transports un CO2" Uzkāpjot uz svariem, vari redzēt, kuras automašīnas CO2 izmešu daudzumam maršrutā Ventspils – Rīga – Ventspils (apmēram 380 km) atbilst Tavs svars.
9. ’’Klimata pārmaiņu ķīmiķis” Globālās sasilšanas galvenais iemesls ir siltumnīcefekta gāzu koncentrācijas palielināšanās zemes atmosfērā. Paši cilvēki negatīvi ietekmē atmosfēras sastāvu, galvenokārt dedzinot fosilo kurināmo. Cilvēku nepārdomātās rīcības dēļ uz Zemes ar katru gadu kļūst siltāk. Spēlē un palīdzi samazināt šo gāzu nokļūšanu atmosfērā!

KLIMATA PĀRMAIŅAS: SEKAS
10. "Klimata pārmaiņu seku prognozētājs" Šajā stendā uzzini, kādas dabas katatrofas ir saistītas ar globālo sasilšanu. Noskaidro, vai un kāpēc tās skars reģionu, kurā Tu dzīvo!  Salīdzini negatīvās sekas, atkarībā no temperatūras pieauguma!
11. "Cilvēka rīcība un tās sekas" Izmēģini, kādas priekšrocības ir braukšanai ar fosilās degvielas, elektrības un hibrīda dzinējiem aprīkotiem automobiļiem un izdari pareizo izvēli!
12. “Uzfilmē klimatu!” Uzvelc virtuālās realitātes brilles un iejūties Discovery kanāla operatora ādā. Izveido savu reportāžu: zemūdens noslēpumainās ainavas, strauji izmirstošie savvaļas Āfrikas ziloņi, kuģu ceļa valstība Ziemeļu Ledus okeānā . Aizraujošās 360 grādu Full HD animācijas ir papildinātas ar vētras un brāzmu efektiem.
13. "Negatīvo seku siena" Iegriežot ratu, uzzināsi formulu, lai aprēķinātu kodu kādām no durtiņām. Aiz durtiņām Tevi sagaida pārsteigums! Lai izrēķinātu formulu, informāciju meklē kartē un diagrammās!

KLIMATA PĀRMAIŅAS: PIELĀGOŠANĀS
14. "Zaļā siena" Interaktīvs foto stends, kas ļauj iejusties dažādos tēlos un nofotografēties. Fotogrāfiju uzreiz vari nosūtīt sev uz e-pastu.
15. "Klimata pārmaiņu smilšu kaste" Ūdenim kļūstot siltākam, tas aizņem vairāk vietas. Katrs ūdens piliens paplašinās tikai mazliet, bet, pareizinot šo paplašināšanos ar visu okeānu un jūru dziļumu, tas viss kopā izraisa jūras līmeņa celšanos. Regulē "Zemes vidējo temperatūru" un seko līdzi jūras līmeņa izmaiņām smilšu kastē! Maini smilšu izkārtojumu un vēro, kā Tu pielāgojies jūras līmeņa izmaiņām.
16. “Esi valsts pārvaldnieks!” Iejūties valsts pārvaldnieka ādā. Veic pārdomātus pasākumus, lai pielāgotos klimata pārmaiņu sekām, kas var negatīvi skart Tavas valsts iedzīvotājus. Pieņem gudrus lēmumus un pasargā savu valsti!
17. “Cik videi draudzīgs ir Tavs dzīvesveids?” Atbildot uz testa 12  jautājumiem, Tu noskaidrosi savu piederību kādai no cilvēku grupām: dabas bērns, līdzjutējs vai garāmgājējs, kā arī uzzināsi citu Kurzemes Democentra apmeklētāju viedokli par videi draudzīgu dzīvesveidu.
18. "Iestādi koku!" Iepazīties ar sešiem Latvijā visbiežāk sastopamajiem kokiem – egli, priedi, apsi, bērzu, baltalksni un melnalksni. Izlasi instrukciju un noskaidro: koku paraugu vecumu un oglekļa dioksīda (CO2) patēriņu.

KLIMATA PĀRMAIŅAS: RISINĀJUMI
19. "Palīdzi CO2 atrast koku!" Uzvelkot ačgārnās brilles, Tu nokļūsti labirinta pasaulē, kur viss redzams "kājām gaisā". Tavs uzdevums ačgārnajā pasaulē ir uzzīmēt ceļu un palīdzēt CO2 molekulai atrast koku.
20. "Zaļie risinājumi" Spēles “Trenē atmiņu” un “Trenē uzmanību” sniedz Tev iespēju vienatnē vai kopā ar draugiem interesantā un aizraujošā veidā iepazīties ar zaļo tehnoloģiju pasauli.
21. "Ceļojums energoefektivitātes pasaulē" Brauc ar velosipēdu un iepazīsti energoefektivitātes pasauli! Ceļojuma laikā Tu uzzināsi, kā var uzbūvēt pasīvo ēku, varēsi pārbaudīt savas zināšanas par siltumu ēkās, CO2, kā arī energoefektīvu aprīkojumu.