Kurzemes Democentra ekspozīcija

Spēle "Izglāb pasauli!" Tev dod iespēju ar domu spēku kontrolēt pasaules vidējo temperatūru! Pasaules nākotne ir Tavās rokās - noskaidro, vai Tavos spēkos ir to izglābt?

Atrisinot tangrama noslēpumu, Tu uzzināsi, cik koku nepieciešams iestādīt, lai tiktu absorbēts vienas automašīnas radītais COpiesārņojums.

Salīdzini dažādu transporta līdzekļu radīto CO2 izmešu daudzumu. Uzkāpjot uz svariem, vari redzēt, kuras automašīnas CO2 izmešu daudzumam maršrutā Ventspils – Rīga – Ventspils (apmēram 380 km) atbilst Tavs svars.

Vai vēlies, lai Tavs viedoklis par klimata pārmaiņām tiktu publicēts? Atbildi uz dažiem jautājumiem, nofotografējies un nosūti Zaļo Avīzi uz savu e-pastu! No avīzes Tu varēsi uzzināt, kā mēra klimata pārmaiņas, kādi ir klimata pārmaiņu iemesli un sekas, kā arī noskaidrot, kā var pielāgoties pārmaiņām un vai tās ir novēršamas.

Globālās sasilšanas galvenais iemesls ir siltumnīcefekta gāzu koncentrācijas palielināšanās zemes atmosfērā. Paši cilvēki negatīvi ietekmē atmosfēras sastāvu, galvenokārt dedzinot fosilo kurināmo. Cilvēku nepārdomātās rīcības dēļ uz Zemes ar katru gadu kļūst siltāk. Spēlē ’’Klimata pārmaiņu ķīmiķis” un palīdzi samazināt šo gāzu nokļūšanu atmosfērā!

Šajā stendā uzzini, kādas dabas kataklizmas ir saistītas ar globālo sasilšanu. Noskaidro, vai un kāpēc tās skars reģionu, kurā Tu dzīvo!  Salīdzini negatīvās sekas, atkarībā no temperatūras pieauguma!

Izmēģini, kādas priekšrocības ir braukšanai ar fosilās degvielas, elektrības un hibrīda dzinējiem aprīkotiem automobiļiem un izdari pareizo izvēli!

Iegriežot ratu, uzzināsi formulu, lai aprēķinātu kodu kādām no durtiņām. Aiz durtiņām Tevi sagaida pārsteigums! Lai izrēķinātu formulu, informāciju meklē kartē un diagrammās!

Interaktīvs foto stends, kas ļauj iejusties dažādos tēlos un nofotografēties. Fotogrāfiju uzreiz vari nosūtīt sev uz e-pastu.

Ūdenim kļūstot siltākam, tas aizņem vairāk vietas. Katrs ūdens piliens paplašinās tikai mazliet, bet, pareizinot šo paplašināšanos ar visu okeānu un jūru dziļumu, tas viss kopā izraisa jūras līmeņa celšanos. Regulē "Zemes vidējo temperatūru" un seko līdzi jūras līmeņa izmaiņām smilšu kastē! Maini smilšu izkārtojumu un vēro, kā Tu pielāgojies jūras līmeņa izmaiņām.

Spēlē “Esi valsts pārvaldnieks!” un izpēti, kas notiek Tavā valstī. Veic pārdomātus pasākumus, lai pielāgotos klimata pārmaiņu sekām, kas var negatīvi skart Tavas valsts iedzīvotājus. Pieņem gudrus lēmumus un pasargā savu valsti!

Iepazīties ar sešiem Latvijā visbiežāk sastopamajiem kokiem – egli, priedi, apsi, bērzu, baltalksni un melnalksni. Izlasi instrukciju un noskaidro: koku paraugu vecumu un oglekļa dioksīda (CO2) patēriņu.

Atbildot uz testa “Cik videi draudzīgs ir Tavs dzīvesveids?” 12 dažādiem jautājumiem, Tu noskaidrosi savu piederību kādai no cilvēku grupām: dabas bērns, līdzjutējs vai garāmgājējs, kā arī uzzināsi citu Kurzemes Democentra apmeklētāju viedokli par videi draudzīgu dzīvesveidu.

Uzvelkot ačgārnās brilles, Tu nokļūsti labirinta pasaulē, kur viss redzams "kājām gaisā". Tavs uzdevums ačgārnajā pasaulē ir uzzīmēt ceļu un palīdzēt CO2 molekulai atrast koku.

Brauc ar velosipēdu un iepazīsti energoefektivitātes pasauli! Ceļojuma laikā Tu uzzināsi, kā var uzbūvēt pasīvo ēku. Tu varēsi pārbaudīt savas zināšanas par siltumu ēkās, par CO2, kā arī energoefektīvu aprīkojumu.

Spēles “Trenē atmiņu” un “Trenē uzmanību” sniedz Tev iespēju vienatnē vai kopā ar draugiem interesantā un aizraujošā veidā iepazīties ar zaļo tehnoloģiju pasauli.

Stendā vari iepazīties ar pasaules valstu radīto siltumnīcefektu izraisošo gāzu apjomu. Šeit iespējams salīdzināt, kuras valstis ir “zaļākas” - absorbē vairāk siltumnīcefektu izraisošo gāzu kā saražo, un kuras valstis “nav tik zaļas” - saražo vairāk gāzu kā absorbē.

Eksponāts “Uzfilmē klimatu!” piedāvā ar virtuālās realitātes briļļu palīdzību iejusties Discovery kanāla operatora ādā un izveidot savu reportāžu: zemūdens noslēpumainās ainavas filmēšana, strauji izmirstošo savvaļas Āfrikas ziloņu iemūžināšana un došanās kuģu ceļa valstībā pa Ziemeļu Ledus okeānu Arktikā. Aizraujošās 360 grādu Full HD animācijas ir papildinātas ar vētras un to brāzmu, kā arī skaņas efektiem.

Sadarbības partneri